Pierwsze światło z Hakos - Tarantula
Tarantula w HOO
Półtora roku temu powstał plan wysłania dwóch zestawów pod bardzo ciemne niebo do Namibii. Po niezliczonej serii rozmów, kombinowania, planowania, zakupów, wiercenia, drukowania, skręcania, podłączania i testowania, w końcu pierszy z zestawów dotarł do farmy Hakos i został uruchomiony.
Dla mnie kwestia wyboru obiektu na pierwsze światło była oczywista - Tarantula. To obiekt, który wiele lat temu miałem okazję oglądać przez ogromny, 70cm teleskop na pustyni Atakama w Chile.

Zdjęcie zrobione Epsilonem 180ED, kamera ASI 6200MM Pro, na montażu iOptron CEM70-EC2, filtry Antila V-Pro oraz Highspeed Ha i OIII, oba 3nm.
Sama Tarantula to bardzo znany obiekt. Znajduje się ok. 161 tys. lat świetlnych od nas, Wielkim Obłoku Magellana. W jego centrum znajduje się gromada gwiazd (NGC 2070), która produkuje większość energii oświetlającej ten region. Trafiłem na ciekawostkę, że gdyby Tarantula znajdowała się w takiej odległości od Ziemi jak mgławica Oriona, to w nocy rzucałaby cień.
To pierwsze zdjęcie jakie składałem w HOO.
Zdjęcie powyżej jest mocno pomniejszone. Wersja w pełnej rozdzielczości dostępna na Astrobin: https://app.astrobin.com/i/7bfhbh