Testy Epsilona i Trąba Słonia
Od początku 2025 pracowałem nad nowym zestawem do szerokich kadrów - nowy teleskop, montaż, kamera, tilter, filtry. Dzięki nieocenionej pomocy Kamila Fiedosiuka udało się ogarnąć multum problemów. Jest jeszcze sporo problemów do rozwiązania, ale sprzęt w końcu działa!
Złożyłem pierwsze zdjęcie - Trąba Słonia w szerokim ujęciu. Ta ciemna mgławica położona jest się w gwiazdozbiorze Cefeusza i znajduje się 2400 lat świetlnych od Ziemi. Mgławicę otacza znacznie bardziej rozproszony obszar zjonizowanego gazu. Zdjęcie zostało wykonane przez filtry wąskopasmowe Antlia Highspeed Ha, OIII i SII, wszystkie o średnicy 2" i szerokości pasma 3nm. Ciekawostką jest fakt, że w szybkich systemach optycznych światło wpada pod znacznym kątem, co powoduje, że filtry wąskopasmowe tracą wydajność na skutek przesunięcia pasma transmisyjnego, tzw. bandpass shift. Używane filtry są w wersji highspeed, dostosowanej do systemów optycznych od F/2.6 do F/3.6, co komensuje efekty bandpass shift przez przesunięte pasmo filtra.
To moje pierwsze zdjęcie wąskopasmowe i pierwsze złożone w palecie SHO. W pierwszej wersji aby bardziej podkeślić delikatne struktury, usunąłem gwiazdy. No dobrze, to ładnie brzmi, ale prawdziwa przyczyna była nieco bardziej prozaiczna: ze względu na problemy z pogodą nie zebrałem materiału RGB na gwiazdy.

Po pewnym czasie znalazłem sposób. Skrypt NBToRGB stars i potem dodane do obrazu starless za pomocą genialnego skryptu ScreenStars od CosmicPhotons. Efekt wygląda tak, jak poniżej:

Zdjęcie jest w bardzo wysokiej rozdzielczości 9576 x 6388, więc te miniaturki przedstawione powyżej nie oddają ogromu detali. Poniżej kadr w 100% na samą trąbę:

Zdjęcie najlepiej oglądać na Astrobinie w skali 1.00x. Link do pełnej rozdzielczości na Astrobin: https://app.astrobin.com/u/thomsongdn?i=ik5ek9